Kiedy szukać psychoterapii?
Psychoterapii można szukać z wielu powodów – ich wspólnym mianownikiem jest to, że na różne sposoby utrudniają życie i uniemożliwiają rozwój, czy – jak pisał Sigmund Freud – zmniejszają lub odbierają zdolność do miłości i pracy.
Mogą to być powtarzające się stany przygnębienia, zmęczenia, depresja, lęk, nerwica, myśli i czynności natrętne, zaburzenia odżywiania, zachowania, snu lub w sferze seksualnej, bóle i choroby o podłożu psychosomatycznym lub związane z funkcjonowaniem psychicznym (np. zespół nadwrażliwości jelita grubego, choroby określane jako „autoagresywne” jak choroby tarczycy, choroby dermatologiczne lub o podłożu hormonalnym etc.).
Mogą to być problemy w budowaniu satysfakcjonujących związków, poczucie „utknięcia”, bezruchu, brak satysfakcji, czy zadowolenia z siebie i z życia. Mogą to być również trudne doświadczenia i sytuacje życiowe, z których osoba nie widzi wyjścia – żałoba, wszelkie utraty, doświadczenie dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym (DDA) lub inne bolesne doświadczenia, wpływające na dalsze życie.